تبلیغات
موجودات فرازمینی - زندگی به سبک فضایی
به آسمان نگاه کنید
درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

زندگی به سبک فضایی

این مطلب به موجودات فضایی ربطی نداره اما به فضا مربوط میشه. ما هم دلمون نیومد تو بلاگ نزاریمش!

زندگی به سبک فضایی!

فضانوردان علاوه بر آزمایش‌های علمی‌ای که باید در فضا انجام دهند، باید به کارهای روزانه خود هم بپردازند. به طور حتم این سوال برای شما هم تاکنون مطرح شده که فضانوردان چگونه در فضا زندگی می‌کنند و کارهای روزانه خود مثل غذا خوردن، خوابیدن و... را انجام می‌دهند، نه؟ مسلما زندگی در فضا با زندگی روی کره زمین تفاوت‌های بسیاری دارد. فضانوردان سبک زندگی خاص خود را دارند که در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم

اولین انسان در سال 1961 میلادی به فضا سفر کردکرد و آمارها می‌گویند تا روز 19 سپتامبر . این سفرها ادامه پیدا کرد و آمارها می‌گویند تا روز 19 سپتامبر  سال 2009 میلادی 505 نفر از 38 کشور جهان به فضا سفر کرده‌اند.
ایستگاه فضایی طوری طراحی شده است که فضانوردان به راحتی در آنجا زندگی کنند. قسمتی از سفینه فضایی به شکل اتاقی است که از نور کافی برخوردار و با دمای 70 درجه فارنهایت برای زندگی فضانوردان مناسب است. در یک روز کاری معمولی، فضانوردان 14 ساعت به کار و تمرین، یک و نیم ساعت به خوردن غذا و هشت و نیم ساعت به خواب زمان اختصاص می‌دهند.
نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد، این است که فضانوردان بسیاری از کارهایی را که ما روی کره زمین انجام می‌دهیم، می‌توانند انجام دهند. فضانوردان از صابون و شامپوهای مشابه ما استفاده می‌کنند. آنها تمرینات ورزشی زیادی انجام می‌دهند تا تناسب اندام خود را حفظ کنند و همچنین غذاهای مقوی مصرف می‌کنند تا انرژی‌های لازم را برای ادامه فعالیت‌هایشان داشته باشند.
فضانوردان هر روز با صدای زنگ هشدار از خواب بیدار می‌شوند که شاید صدای آن رویای بی‌وزنی‌‌ای را که تمام فضانوردان تجربه می‌کنند، قطع کند. سپس از کیسه خواب خود بیرون می‌آیند و روز خود را شروع می‌کنند. آنها پس از اینکه از خواب بیدار شدند، به سرعت لباس به‌تن می‌کنند تا مشغول کار شوند، هر چند لباس پوشیدن در فضا کار ساده‌ای نیست.
در ماموریت‌های فضایی اولیه، فضانوردان فقط می‌توانستند غذاهای منجمد یا خشک شده را مصرف کنند اما بعدها با تجهیز ایستگاه‌های فضایی به آب، مایکروویو و یخچال، به فضانوردان این امکان داده شد تا از غذاهایی طبیعی‌ای مثل سبزیجات و حتی بستنی استفاده کنند! در اوایل دهه 60، غذای فضایی به صورت لقمه‌ای اندازه دهان یا در تیوبی آلومینیومی نگهداری می‌شد. غذا به این شکل تدارک دیده می‌شد تا فضای زیادی را اشغال نکند یا بسیار سنگین نشود. از دهه 70، در طول دوره آپولو، تعداد غذاهای فضایی افزایش یافتند. فضانوردان تقریبا همان غذاهایی را می‌خورند که ما می‌خوریم. فضانوردان همچون ما با قاشق، کارد و چنگال غذا می‌خورند. مصرف غذای گرم در داخل سفینه خطرناک به نظر می‌رسد؛ چون اگر غذا در فضا شناور شود، ممکن است باعث سوختگی بدن فضانوردان شود.
در سفینه فضایی مواد غذایی همچون میوه‌ها، نان و آجیل را می‌توان به همان شکل مصرف کرد. برای نوشیدن مایعات، فضانوردان حتما باید از یک نی استفاده کنند. به این خاطر که مایعات از ظرف بیرون نریزد و آسیبی به دستگاه‌های داخل سفینه وارد نکند. جالب اینجاست که فضانوردان در حال حاضر قادر هستند تعداد اندکی از گیاهان را در فضا پرورش دهند. اکنون در ایستگاه‌های فضایی بین‌المللی 300 نوع غذا تدارک دیده شده تا در فهرست غذا قرار گیرند.

 
فضانوردان در داخل سفینه فضایی مثل ما لباس می‌پوشند. از این رو، به جز لباس‌هایی که در طول پرتاب و بازگشت به کره زمین پوشیده می‌شوند فضانوردان به لباس خاصی احتیاج ندارند. البته هنگام راه رفتن در فضا، آنها مجددا به لباس‌های خاص فضانوردی نیاز پیدا خواهند کرد. این لباس‌ها فضانوردان را در برابر تغییرات ناگهانی درجه حرارت محفوظ نگه می‌دارند. درجه حرارت و مقدار رطوبت هوا نیز در داخل سفینه کنترل می‌شود تا فضانوردان در دمای مناسب زندگی کنند.
انسان‌ها روی کره زمین نیاز دارند تا تمیز و پاکیزه باشند. فضانوردان در فضا نیز از این امر مستثنا نیستند. ماشین لباسشویی در داخل سفینه وجود ندارد، پس فضانوردان نمی‌توانند لباس‌های خود را آنجا بشویند. به همین دلیل، آنها چندین دست لباس همراه خود می‌برند.
رعایت بهداشت فردی و انجام کارهای ساده‌ای همچون مسواک زدن در فضای بی‌وزن بسیار مشکل است. فضانوردان هنگام استحمام، بدن خود را با استفاده از حوله مرطوب تمیز می‌کنند. آنها از صابون‌ها و شامپوهای خاصی استفاده می‌کنند تا موهای خود را بشویند. این مدل صابون و شامپو به آب نیازی ندارد. فضانوردان باید آنها را به دقت به کار گیرند؛ چراکه نباید آب روی زمین یا دستگاهی ریخته شود. از آنجا که دوش حمام یا سینک ظرفشویی در سفینه فضایی وجود ندارد، فضانوردان مثل ما نمی‌توانند دست‌های خود را زیر شیر آب بشویند. وقتی که آنها می‌خواهند دست یا صورت خود را بشویند، با استفاده از الکل یا حوله مرطوبی که حاوی صابون مایع است، این کار را انجام می‌دهند.
از آنجا که فضانوردان در مکان کوچکی زندگی می‌کنند، باید محل زندگی خود را هر روز تمیز و مرتب کنند. چون پس از صرف غذا داخل سفینه فضایی نامرتب می‌شود و زباله‌هایی ایجاد می‌شوند که باید آنها را بیرون ریخت. در میان وظایف محوله به فضانوردان، آنها محلی را که در آنجا غذا می‌خورند، باید تمیز و مرتب کنند و همچنین باید دیوارها، شیشه‌ها و زمین را تمیز کنند. آنها از مواد پاک‌کننده مایع، دستکش‌های پلاستیکی یکبار مصرف و ماشین جارو برقی برای نظافت استفاده می‌کنند. همچنین باید زباله‌ها را جمع‌آوری کنند. چهار مدل سطل زباله در سفینه فضایی وجود دارد؛ سه سطل برای زباله‌های خشک و یک سطل برای زباله‌های مرطوب. زباله‌های جمع‌‌آوری شده و دستکش‌های مصرف شده به زمین بازگردانده می‌شوند.
شاید تا حالا به این موضوع فکر نکرده باشید اما انجام تمرینات ورزشی برای انسان در ایستگاه‌های فضایی بسیار مهم‌تر از کره زمین است. فضانوردان برای اینکه از استخوان‌ها و ماهیچه‌های قوی‌ای برخوردار باشند، نیاز دارند تا هر روز به میزان مناسبی به تمرینات ورزشی بپردازند. روی ‌زمین به استثنای زمان خواب، انسان همیشه برخلاف نیروی جاذبه زمین حرکت می‌کند و استخوان‌ها و ماهیچه‌های او بدنش را حفظ می‌کند. در فضا اگرچه نیازی نیست بدن این کار را انجام دهد- چراکه نیروی جاذبه زمین در آنجا وجود ندارد- اما این امر تاثیر نامطلوبی روی بدن می‌گذارد و در نتیجه استخوان‌ها و ماهیچه‌ها ضعیف‌تر می‌شوند. برای مقابله با ضعف بدن و برای اینکه فعالیت بدن ادامه پیدا کند، فضانوردان باید به تمرینات ورزشی مناسبی بپردازند. آنها حدود دو ساعت در طول روز به وسیله دستگاه تردمیل یا دوچرخه ثابت تمرین می‌کنند. این نکته را باید به خاطر داشت که آنها نباید قبل یا بعد از غذا به تمرین بپردازند. هر روز هم باید وضعیت سلامتی آنها مورد بررسی قرار گیرد.
هر فضانوردی در سفینه فضایی نقش خاصی را به عهده دارد و هر کدام از آنها دوره‌های آموزشی مورد نیاز برای انجام آن کار خاص را فراگرفته‌اند. فضانوردی که مسوولیت مراقبت‌های پزشکی را بر عهده دارد، از دیگران هنگام بیماری مراقبت خواهد کرد. برای فوریت‌های پزشکی نیز یک فضانورد از پیش گمارده شده است. این فضانورد نه تنها برای کمک‌های اولیه متداول آموزش کافی را فرا گرفته بلکه برای مراقبت‌های پزشکی دیگر، همچون بخیه زدن هم آموزش دیده است. البته تمام فضانوردان تنفس مصنوعی و کمک‌های دیگر هنگام سکته قلبی را فرا گرفته‌اند.
فضانوردان اوقات فراغت خود را صرف خواندن کتاب‌های مورد علاقه خود، گوش دادن به موسیقی و نگاه کردن به کره زمین می‌کنند. فضانوردان می‌توانند برخی از وسایل شخصی خود را همراه خود برده و مانند ما با خواندن کتاب اوقات فراغت خود را پر کنند. آنها حتی می‌توانند از فضا به خانواده و دوستان خود ای‌میل بفرستند. آیا فضانوردان در سفینه فضایی می‌توانند آلات موسیقی بنوازند؟ آیا این کار در فضا امکان‌پذیر است یا به دلیل نبود جاذبه زمین این کار صورت نمی‌گیرد؟ باید گفت که آنها حتی می‌توانند آلات موسیقی را در فضا بنوازند. فقط در صورتی که بخواهند در خارج از سفینه فضایی این کار را انجام دهند، با مشکل رو‌به‌رو می‌شوند، چراکه امواج صوتی برای حرکت به هوا نیاز دارند. گذشته از این، از آنجا که کره زمین و ستارگانی که آنها قادر هستند از شیشه‌های سفینه فضایی تماشایشان کنند بسیار زیبا هستند، فضانوردان بیشتر وقت خود را صرف تماشا و عکس گرفتن از آنها می‌کنند. فکر کنید سیاره زمین با طلوع و غروب خورشید در هر 45 دقیقه منظره‌ای بود که از پنجره اتاقتان قابل مشاهده بود، به نظر شما این فوق‌العاده جالب و شگفت‌انگیز نیست؟ در ایستگاه‌های بین‌المللی فضایی، حتی آنها می‌توانند فیلم‌هایی را در قالب دی‌وی‌دی تماشا کنند و هفته‌ای یک بار با خانواده خود صحبت کنند.
ممکن است شگفت‌زده شوید که فضانوردان شب‌ها چگونه می‌خوابند. البته، آنها در یک اتاق به صورت شناور نمی‌خوابند! بلکه هر فضانوردی داخل یک کیسه خواب که به دیوار متصل شده است، قرار می‌گیرد و در آن می‌خوابد. در غیر این صورت، آنها به طور مکرر با اجسام برخورد خواهند کرد! جالب اینجاست بعضی از فضانوردان که در ماموریت‌های فضایی گذشته حضور داشته‌اند، اعلام کرده‌اند خوابیدن در فضا تجربه بسیار خوبی برای آنها بوده است!
نقاب چشم و گوشی در سفینه فضایی برای فضانوردانی که به دلیل وجود سر و صدای زیاد سیستم تهویه و دستگاه‌های دیگر نمی‌توانند بخوابند، موجود است. اما سرانجام بیشتر فضانوردان به سر و صدا عادت می‌کنند، درست همان طوری که ما روی کره زمین به زندگی در خیابان‌های شلوغ عادت کرده‌ایم. در سفینه‌های فضایی به طور کلی هشت ساعت به خواب اختصاص داده می‌شود اما در بسیاری موارد، آنها اغلب به خاطر اینکه ساعات طولانی‌ای به کار مشغول هستند یا بیشتر زمان خود را صرف لذت بردن از تماشای مناظر بیرون از پنجره‌های شاتل می‌کنند، حدود شش ساعت می‌توانند، بخوابند.
زمانی که انسان به فضا فرستاده می‌شود، شرایط فیزیکی بدن او دچار تغییراتی می‌شود که ممکن است فضانوردان در برابر بسیاری از بیماری‌ها آسیب‌پذیر شوند.
همان طور که گفته شد، بدن فضانوردان درفضا دچار تغییراتی می‌شود. روی کره زمین، پاها وزن بدن انسان را حمل می‌کنند. این امر کمک می‌کند تا استخوان‌ها و ماهیچه‌های انسان قوی باقی بمانند. در فضا، فضانوردان به حالت شناور قرار می‌گیرند. آنها از پاهای خود استفاده چندانی نمی‌کنند و به همین دلیل به تدریج از استحکام بدنشان کاسته می‌شود. در فضا، قلب و خون انسان نیز دچار تغییراتی می‌شود. وقتی که در کره زمین روی پاهای خود می‌ایستیم، خون در پاها جریان می‌یابد. قلب باید برخلاف نیروی جاذبه زمین بیشتر کار کند تا خون را در تمام بدن به گردش درآورد. در فضا بدون فشار جاذبه زمین، خون به سوی قسمت بالای بدن و سر جریان می‌یابد. آب موجود در بدن نیز به همین صورت عمل می‌کند. این امر باعث می‌شود که صورت فضانوردان پف کرده به نظر برسد. خون و آب دو مایع اصلی بدن هستند که از قسمت پایین بدن به قسمت بالا حرکت می‌کنند. در این موقعیت مغز فکر می‌کند مایعات زیادی در بدن فرد وجود دارد و به بدن دستور می‌دهد که مایعات کمتری تولید کند، در نتیجه وقتی فضانوردان به زمین باز می‌گردند، آنها مایعات کافی در سیستم بدن خود ذخیره ندارند. چند روز طول می‌کشد تا بدن آنها خون و آب بیشتری تولید کند. فضانوردان پس از بازگشت به زمین باید به مدت کافی استراحت کنند تا بدن آنها به شرایط قبلی بازگردد. اگر آنها به خوبی استراحت نکنند، بدنشان بسیار ضعیف خواهد شد و حتی احتمال مرگ آنها نیز وجود دارد! گزارش شده است که 19 فضانورد جان خود را در طول پرواز سفینه فضایی در چهار ماموریت از دست داده‌اند. چهارده نفر از آنان آمریکایی، سه نفر روسی، یک نفر اکراینی و... بوده است. بعضی دیگر نیز هنگام آموزش آمادگی برای ماموریت فضایی جان خود را از دست داده‌اند.  به هر حال آنچه فضانوردان در فضا انجام می‌دهند، جان آنها را به خطر می‌اندازد اما موجب می‌شود دانش و آگاهی بیشتری درباره فضا به ما ارائه کنند. تحقیق و اکتشاف فضا بدون تلاش و شجاعت زنان و مردانی که با پذیرفتن این کارهای بزرگ به فضا سفر می‌کنند،نوشته شده توسط :محسن
دوشنبه 5 اردیبهشت 1390-09:34 ب.ظ
نظرات() 

http://www.alfatransformer.com/buck_boost_transformer_quotation.php
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 01:59 ق.ظ
楽天ブランドコピー
http://montel.nsk.ru/products/elektrolaboratoriya
پنجشنبه 5 اردیبهشت 1398 01:58 ق.ظ
トップブランドコピー通販-スーパーコピーブランド激安市場
آموزش آشپزی
دوشنبه 10 مهر 1396 12:33 ق.ظ
خیلی خوب بود ممنون
Where is the Achilles heel?
شنبه 25 شهریور 1396 05:39 ب.ظ
Very good information. Lucky me I found your site by
chance (stumbleupon). I have book-marked it for later!
at home std test
جمعه 2 تیر 1396 06:48 ب.ظ
قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آغاز آیا
نه نشستن بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما در واقع موفق به من
مؤمن اما تنها برای while. من این مشکل خود را با فراز در مفروضات
و شما ممکن است را سادگی به کمک پر همه کسانی شکاف.
اگر شما در واقع که می توانید انجام من می قطعا بود مجذوب.
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 04:05 ق.ظ
You have made some decent points there. I looked on the web for more information about the issue and found
most individuals will go along with your views on this
site.
فایزه
پنجشنبه 5 بهمن 1391 11:52 ق.ظ
خیلی باحال بود حرف نداره
پاسخ محسن : چشمات باحال میبینه!!
مهسا
سه شنبه 26 دی 1391 01:33 ب.ظ
خیلی باحال بود .حداقل به درد تحقیق علوم من خورد....پاسخ محسن : خوشحالم که به دردت خورد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر